Към Нубия, Асуан: Круизът, обелиска и коптите (1)
Имахме платен ваучер за разходка с типична египетска платноходка- фелука в Асуан и посещение на Коптския музей в Кайро. Показахме го на нашия гид, който ни доведе до кея.
Кеят се оказа в подножието на коптската православна катедрала ,,Архангел Михаил“.
Наблизо е легендарният хотел ,,Старият праг“(,,Old Cataraсt”), където Агата Кристи е написала ,,Смърт край Нил“.
В корабната библиотека намерих този роман. Ние го препоръчваме на всички любители, които обичат да странстват по света.
Между страниците му открих тази визитка на хотела. Тази странна постройка носи името KIOSK OF TRAJAN. Всъщност това е била покритата докова камера или хангар построен от римския император Траян за домуване на ритуалната лодка. По време на високите води на Нил или пълноводието праговете потъвали. Тогава ежегодно лодката се потапяла във водата или е ставал спускът й на вода. Лодката преодолявайки праговете е пренасяла статуята на богинята Изида нагоре по течението спирайки за церемония на внасянето й във всеки нубийски храм.
Изида в ритуалната лодка на стапел в дока на Траян.
За съжаление не можахме да минем покрай дока, а се отзовахме в хотела.
Финният аромат на индийски зелен чай с жасмин ни омая. Тук се потопихме в магическата атмосфера, смес от британска елегантност и ориенталска пищност, която запленила и Ага Хан. Той избрал това място за медения си месец, харесъл го и пожелал тук да остане за вечни времена. Там отсреща розовее неговия мавзолей. На терасата цареше пълен релакс, където безделието и зяпането на забележителности се сливат без усилия. Само някаква загадъчна смърт, можеше да наруши безметежното спокойствие.
Тогава можеше да се наложи да размърдаме сивите си мозъчни клетки като дебелият детектив Поаро.
Пред нас беше разкошната панорама след първия праг на Нил, където платната на лодките мърдаха сякаш бяха крила на пърхащи бели пеперуди.
В далечината на левия бряг се виждаше Симеоновият манастир (St. Simeon monastery). Керванът с туристи пълзеше към него. Неотдавна ленивите златни пясъци на Сахара се бяха оттеглели и вятърът бе оголил руините на древен манастир, според лафа на нашият гид.
Получихме британска карта и набелязaхме целта-да проверим дали е мираж Симеоновият манастир!
Транспорт? Нашата лодка ни чакаше на кея.
Фелуката е лодка с едно трапецовидно платно, което е опънато между две реи на една мачта.За защита от южното слънце за нас туристите има сенник.
Нашият мургав нубиец умело управляваше едновременно платното и руля.
Ловко маневрирайки между скалите заобиколихме Слонският остров (Elephantine). На скалата от древни времена е отбелязвано нивото на водата в см.Пардон в йероглифи! Нилометърът не работеше след построяването на Асуанския язовир.Защо ли ? А пък какво ли можеш да очакваш от братушките! :)
Малко по на север от острова може да се забележат скалните гробници на благородниците (Tombs of the Nobles) вкопани в склона 2000 години преди Христа. Най горе е кацнало дервишкото теке ,,Кубето на ветровете“ (Kubbet el-Hawa).
По на юг е модерната гробница – Мавзолеят на Мохамед Шах Ага Хан (Mausoleum of Aga Khan).
Снимка като Антоний и Клеопатра или като вертикален образ на хоризонтални копнежи във фараонска лодка.
Така неусетно ние достигнахме на левия бряг на Нил, където ни очакваше мистичния манастир.
Автор: инж.корабостроител Цветан Димитров, 2014
Снимки: Цветан Димитров