Ще ви разкажа за моето пътуване до Белоградчишките скали и пещерата Леденика. Когато бях ученичка в пети клас бяхме на екскурзия из България, която включваше посещение на това място, но аз и баща ми го пропуснахме, понеже гостувахме на баба и дядо. Този пропуск исках да наваксам с предстоящата екскурзия.
За да можем да успеем да посетим повече места, тръгнахме рано сутрин в един хубав пролетен ден. Дълго пътувахме от Пловдив до Пещерата Леденика, която се намира на 19 км. от Враца, в Стрешелския дял на Врачанска планина.
Слезнахме от автобуса, разкършихме снаги и влезнахме в пещерата. Екскурзоводът започна своя разказ в Предверието. Ледени тръпки ни побиха от хладината и леденокристалната украса, която ни очарова.
Името си пещерата носи именно от тази леденина. В Предверието пред нас се откри огромна ледена колона с диаметър почти 21 метра. На пода, под високия купол стои красив комплект за вино – от ледени бутилки и чаши, сякаш посипани с пудра. Ледените сталактити приличат на мечове, някои от които стигат 4 метра.
Няколко метра се движехме ниско наведени през прохода “Плъзнята”, за да стигнем до кръглата Малка зала. Още едно стеснение ни делеше от Голямата /Концертна/ зала. В нея има прекрасна акустика и тук са пяли не малко изпълнители. Тук се намират и скулптурните феномени Крокодилът, Соколът, Главата на великана, Дядо Коледа, Къщичката на Баба Яга и много други.
Минаваме Малката и Голямата пропаст, коридора “Завеските” и се озоваваме в не по-малко красивата Бяла зала. Възхищаваме се на майсторството на природата, наблюдавайки Жената на великана, Свекървения език, Слона, Къпещата се девойка. Поглеждаме към скалното образувание “Седмото небе” и ни обхваща чувството, сякаш и ние се намираме във висините.
Пещерата е била известна още по време на османското робство. Тя приема първите си посетители 1961г., когато аз съм се появила на бял свят, а 1962г. е обявена за природна забележителност. Тъй като едно е да слушаш за невероятни красоти, друго е сам да ги видиш, призивът ми е към тези, които са изкушени от пътешествията, сами да посетят “Леденика” и сами се убедят в истинността на думите ми, още повече, че снимки от самата пещера не мога да представя, понеже нямам такъв съвършен апарат, който да снима на оскъдно осветление.
Излизаме на повърхността на земята и имаме чувството, че сме били в подземно царство. Правим си снимки за спомен и потегляме за Белоградчик. А там ни чака нова вълшебна приказка.
Спираме пред Централната група Белоградчишки скали с крепостната стена. Купуваме си билети и екскурзовод ни води в подножието на чудните скали, образували се преди 230 милиона години.
От всичко, разказано за тях, най-трогателна е легендата за образуването на някои от тях: преди векове между скалите имало девически манастир, в който имало послушница на име Витиния. Нейната хубост не могла да бъде скрита под расото. На един Петровден съдбата срещнала Вита с римлянина Антонио. След година на бял свят се появил плодът на тяхната греховна любов. Монахинята била прокълната и изгонена от манастира заедно с детето. В това време се появил Антонио на бял кон и помолил монахините да оставят Вита. Те отказали и о! чудо. Извила се буря, паднал гръм, земята се разтресла. Манастирът се сринал и всичко наоколо се вкаменило – Конникът, Монасите и Витиния, която се превърнала в Мадоната с детето в ръце.
Накъдето погледнеш красота – все скали, на които народното въображение е дало имена, свързани с легенди. Рискувам да се повторя, но видяното със собствени очи, нищо не може да замени.
Автор: Валентина Псалтирова
Снимки: Валентина Псалтирова
Един коментар
Скоро тръгваме за Северозападна България, най-после ще осъществим плановете си да посетим Леденика, Магура, Белоградчишките скали, манастири и водопади. Информацията Ви бе много полезна за мен – благодаря !