Към Приключения в Тайпе, Тайван (4)
Когато човек отиде на остров, все някой ден трябва да стигне до водата. Разгледахме картата и решихме да идем до две малки туристически градчета, възможно най-близо до Тайпе.
Тамсуй е малко, чаровно, 150-хилядно градче на брега на устието на река Тамсуй. Градчето е най-популярната туристическа дестинация на все по-разрастващия се район на Тайпе. До Тамсуй се стига с метро за около 30 минути.
Тамсуй, закотвени традиционни лодки
Не ходете там през почивни дни!
Тамсуй, не толкова натоварена улица
Тамсуй, не толкова натоварена улица
В миналото Тамсуй се е наричал Хоба, Хове или Хувей и е основан от тайванските аборигени. През 17-ти век испанците (1628 г.) и холандците (1642 г.) се заселват в Тамсуй. След 1684 г., когато Тайван става част от Китай, все повече китайци се преселват в района. За няколко десетилетия градът е бил най-голямото пристанище на Тайван, но впоследствие загубва значението си и се трансформира в туристически център. Тамсуй, всичко живо е на разходка
Тамсуй, всичко живо е на разходка
За китайците испанските колониални къщи, цистерните на Shell, презвитерианската църква и гробище са интересни забележителности.
Ние, обаче се отправихме директно към Рибарския кей (Fisherman’s wharf). До него се стига с малки корабчета по реката или с автобуси по шосето.
Мостът през пристанището се нарича “мост на влюбените” и е любимо място за разходка на млади двойки.
Fisherman's wharf, Мостът на влюбените
Fisherman's wharf, Мостът на влюбените
Fisherman's wharf. Цял ден с пандата.
Fisherman's wharf, традиционни лодки
Изглед към Тамсуй от рибарския кей
Новопостроен хотел на рибарския кей
На пристана намерихме единственото заведение (аборигенско), където можехме да изпием по бира на маси на открито и което стоеше празно и спокойно. Изобщо от целия Тамсуй, Рибарският кей се оказа най-приятното и свободно от тълпи място.
Привечер на крайбрежната алея на Тамсуй се събират туристи и местни, за да чакат залеза. Огненото слънце, залязващо над морето е една от най-красивите гледки в Тайван.
Вече споменах, че храната в Тайван е в изобилие и евтина. Тамсуй не прави изключение. Сергиите са заели улиците и са отрупани с всякакви лакомства – различни плодове, екзотичните за страната маслини, играчки, подаръци и сувенири. Хапнахме страхотни пипала от дълбоководна сепия на цената от 1 лев, вкусен соев крем с кокоси и манго и разбира се пресен фреш.
Другият град, в който отидохме се казва Фулонг и е с най-близкия плаж до Тайпе. До него се стига за 3 часа в претъпкан пътнически влак, като шансът да се седне клони към 0. Но какво да се прави, бяхме закопнели за плажа.
Карта на Тайван и влаковите линии
Фулонг е типично курортно градче с основна атракция – колоездене. Тълпи колоездачи кръстосваха улиците, екипирани като за Тур Дю Франс. Млади и стари на колела. Дори срещнахме няколко отбора. Възхищавахме им се на ентусиазма, докато не видяхме карта на маршрута за колоездене- крайбрежна елипса, с обща дължина 5 км. :)
Наистина на почти пустия плаж имаше само няколко семейства, който строяха пясъчни фигури на пясъка, която се оказа любимото занимание на китайците и за децата и за възрастните. Никой не влизаше във водата.
А плажът беше действително много мръсен. През няколко метра имаше пълни чували с боклук, но той беше само малка част от валящия се по пясъка.
В далечината се виждаше коминът на някаква фабрика.
По реката се движеха групи с каяци.
По едно време група индонезийци с автобус разцепи скуката и донесе живот на плажа. Весели и смугли всички те се намятаха в океана без да ги е грижа за забраните. Те разведриха настроението ни и донякъде разочарованието от запуснатото място.
Фулонг. Толкова път бихме, поне краката да си топнем!
Очевидно беше, че тайванците не си падат по плажа дори и в по-облачни дни.
Разгледахме близкия храм.
Повисяхме половин час в една рибна кръчма, без никой да ни обслужи. Пихме португалска бира в австралийския пъб на кайтисти, на баснословна цена и се упътихме към 3-часовото пътуване на крак в претъпкания влак към Тайпе.
Но за да завърша тази част от разказа по-положително, прилагам снимка, която ще ви подобри настроението. Къде може да видите сърфист с каска ? Хм, къде ? На плажа на Фулонг, много ясно! :)
СЛЕДВА последната част: някои разсъждения за манията по смартфоните, за любовта към климатиците, за страха от слънцето и модата в Тайпе…
Автор: Марина Илиева
Снимки: Марина Илиева