Дойдат ли първите есенни – мъгливи и дъждовни дни и ти става едно такова тъжно, и ти е мъчно за лятото. Спомените за чудесно прекараната ваканция сами изплуват. В този момент Марина обявява конкурса и те кани да ги споделиш. Как да устоиш на това предложение.
Инеада за разлика от Гьокчеада и Бозджаада не е остров. Но е толкова дива и очарователна, че и там се чувстваш като Язон, или човек от свитата на аргонавтите. Преди да кажа какво има за откриване в Инеада нека се спрем на пътуването.
Най-удобният маршрут е през Капитан Андреево. По магистралата за Истанбул се стига до отклонението за Люлебургаз. Оттам се хваща пътя за Пинархисар, след него при Пойралъ, където правят чудесните млечни продукти Истранджъ, се върви през Странджа към Демиркьой, а оттам към Инеада. От София до Инеада са около 500 километра.
Въпреки че на това място планината буквално стига до морския бряг, от Инеада на юг се простира девствена плажна ивица с дължина над 20 километра.
Самото селище предлага отлични условия за настаняване – от петзвездния „Инеада ризорт” до уютните турски пансиони. Българите се чувстват чудесно във вила „Южни морета” на д-р Марин Игнатов, който предлага 5 оборудвани апартамента за приятели и поканени. Д-р Игнатов е потомък на Марин Дринов. Създал е едно общество от обичащи природата съмишленици, които могат да правят походи и приключенски турове по оф-роуд маршрути, да берат странджански билки или горски плодове, или просто да споделят идеите си и вижданията си за живота. Всеки може да открие координатите в интернет.
От вила „Южни морета” до девствените плажове на Инеада са стотина метра. В центъра на курорта 4-5 гостилнички предлагат всякакви вкусни манджи на цени народни. Има и по-специални рибни ресторанти с изгледи към морето. Цените на хранителните продукти в магазините са като в България. Алкохолът е по-скъп, но не е проблем да си носите от къщи.
Ако сте с офроуд автомобил и имате опит в шофирането по пясък, си заслужава да изследвате поне маршрутите до местността Буланик, където лонгозните гори са почти до брега, едноименната рекичка и разливищата й гъмжат от всякакви риби, а на брега цъфтят пясъчни лилии.
Любителите на древните паметници могат да си изберат два маршрута.
На 50 – 60 километра на юг от Инеада е курортното селище Къйъкьой. В него се влиза през почти напълно запазените крепостни порти от VI век.
Крепостните стени на античната Мидия са с дебелина 3 метра и височина над 10 метра. Старите къщи в селцето са като тези в Несебър, или Созопол, но с атмосфера, която при нас си е отишла още преди десетилетия.
Две реки се вливат в морето от двете страни на Къйъкьой. Гледката към пристанището е впечатляваща.
На километър от крепостта е строеният още по времето на Юстиниян скален манастир „Свети Никола”. На три нива в скалите са изрязани манастирските помещения. Запазени са богатите орнаменти по стените и сводовете.
Впечатлявящи срещи с древността предлага и Визе – античната Бизия, където освен останки от древните крепостни стени и порти е идеално съхранен и античен театър от II век. Казват, че и бащата на тракологията – покойният проф. Александър Фол, бил изумен от изобилието и степента на запазеност на археологическите паметници в тази част на Странджа.
Любителите на природата пък могат да си изберат маршрута до пещерата Дупница. Табелки към нея има от градчето Демиркьой, край което пък се проучват по археологически път едни от древните центрове за добиване на метали.
Не по-малко впечатляващи са и разходките из Странджа на север от Инеада. На по-малко от 20 километра в тази посока е сгушеното край река Резовска селце Беендик. Там на самия плаж приготвят пиле на жар, в специално изкопана в земята дупка.
На връщане пътя ви може да пресече табун от свободнопасящи полудиви коне.
От Инеада се стига за 4 часа и до Истанбул. Не е проблем, след като сте обиколили историческите паметници в центъра на мегаполиса, да изпиете по едно Starbucks кафе в азиатската му част.
Ако поразгледате района на Инеада с програмата на Гугъл – Panoramio, ще откриете и още поне 50 – 100 места, които си струва да посетите. Стига да имате време за това и духа на откриватели, които предпочитат девствените, забравени от цивилизацията места пред звездите на лъскавите курорти.
А що се отнася до дъждовните и мъгливи дни на есента, то и в живота си е така. Както казва един приятел, тази година в Инеада. Миналата година – в Гьокчеада. Догодина в Бозджаада. И докато да разбереш – айде към Данте ада.
Автор: Валери Стоичков
Снимки: Валери Стоичков
9 Коментари
Който иска нещо по-различно от презастроеното българско Черноморие, да дойде във Вила „Южни морета“ – Инеада. Тук се събираме българи-съмишленици, любители на Черно море, такова, каквото го познавахме. Гостите са от България, Австрия и Германия. Вила „Южни морета“ е един по-особен проект в Странджа отвъд Резовска река, повече хоби, чисто търговският интерес е на втора линия. Повече информация на адрес www. igneada.eu или email southern-seas.aon.at!
mnogo mi haresa haresvam takiva mesta obikolilsam cqla Franciq i tuk sa6to ima strahotni mestenca i kakvo dase vidi
Беше ми интересно!
И колкото и да е банално,благодаря Ви за написаното!
Наистина Ви завиждам ,че познавате тези места преди мен…
Zaintriguva me! Haresvam takiva mesta…! Tova mi trqbva!
Харесвам такива градчета – те имат собствена душа и живеят по собствени закони….дано го видя някой ден….
Интересно и интригуващо,може би заслужава да се види
Вальо,не ИМ показвай незастроените -все още девственни места!Остави ги за истинските любители на чистата природа:))
Това е написал за Инеада собственикът на вила “Южни морета” в Инеада д-р Марин Игнватов.
И понеже бях там, и видях всичко, напълно се присъединявам към написаното!
Каквото и да намерите в интернет, каквото и да ви разкажат малкото българи, които са били там, каквото и да прочетете в тези бележки, турското градче Инеада ще ви изненада.
Някои ще кажат, че там е изостанало и диво.
Други ще кажат, че там е девствено и диво.
Или че е мъртвило и скука.
Или че е божествена тишина.
Всеки от тях в някаква степен е прав. Едно е сигурно – ако вашият идеал за морска почивка е българския Слънчев бряг, испанския Торемолинос или италианския Римини, хич и не поглеждайте на картата към малкото турско градче.
Там няма да намерите нищо от това, което харесвате. Там няма наблъскани един до друг хотели и претенциозни ресторанти с отегчени сервитьори. Там няма музика до дупка до три часа посред нощ, нито крясъци на пияни и дрогирани тийнейджъри. На плажа никой не ви ходи по хавлията, защото наоколо просто няма никой. Не ви вземат пари за шезлонг и още толкова за чадър. А което е най-най-невероятно – паркирането не е никакъв проблем.
Ако можете да преживеете тези лишения, Инеада може би е вашето място. Но ще разберете това със сигурност едва на втория-третия ден, или дори може би чак когато се върнете в България.