Сейшелите са група от 115 острова в Индийския океан, разположени между 4 и 10 градуса южно от Екватора, на изток от Африка.
Най-големите и населени острови, част от така наречените “Вътрешни острови” – Махе, Пралин, Силует и Ла Диг са от гранитни скали.
Повечето “Външни острови” са с коралов произход. Придвижването от Махе до Пралин и Ла Диг става с ферибот, който има точно разписание и работи като градски транспорт.
Населението наброява около 80 000 души, като 90% е съсредоточено на остров Махе. В историята си Сейшелите са били Френска, а после и Британска колония, а в момента са република. В днешни дни влиянието на французите е много силно, от кухнята до езика (креолски-диалектен френски), а от англичаните е останало само лявото движение.
Климатът на Сейшелите е тропичен, разделен на два сезона.
От Октомври до Март духа северозападният мусон. От Май до Септември духа югоизточният мусон, който носи по хладно и ветровито време.
Най-доброто време за посещение на островите са периодите Март-Май и Септември-Ноември.
Ако сте си представяли Сейшелите с палми на плажа, шезлонги, плажни барове, “all inclusive” в стил Доминикана- бъркате.
Сейшелите имат своята дива, неопитомена красота. Джунглата владее островите и хората водят природосъобразен начин на живот. Тук човек се нуждае от малко неща, за да оцелее. Достатъчни са едни бански и тениската на гърба ти.
Местните жители не търсят лукса и живеят прост, свободен и щастлив живот.
1. Плажовете на остров Ла Диг – Екзотични, красиви, диви свободни пространства. Топлата, чиста лазурно-синя вода е изпълнена с живот. Гранитни скали, стърчат в океана с причудливи форми. Сянката на дърветата прави ненужни чадърите, а белият пясък никога не става горещ.
Остров Ла Диг е по-слабо обитаем в сравнение с Махе и Пралин, но несъмнено много красив. Тук колите са рядкост, а придвижването става с колела или с каруци теглени от крави(това са местните таксита).
Интересна е и фабриката за обработка на кокосови орехи, като от кокосовата палма се оползотворява абсолютно всичко.
Можете да видите и пипнете гигантска костенурка , популацията на която на един от кораловите острови е най-голяма в света. Допускането на хора там е изключително ограничен, за да не се безпокоят костенурките.
2. Vallée de Mai – Гора-резерват на остров Пралин, където (единствено в Света) вирее палмата Коко де Мер (Coco-de-Mer ).
Коко де Мер е символът на Сейшелите. Тази рядка палма от времето на динозаврите живее до около 400 години, като мъжките и женските са отделни индивиди. Огромните плодове (най-големите семена в Света) на палмата са известни като “любовни ядки” заради формата си, наподобяваща част от женското тяло.
Тук живее и една от най-редките птици – Черният папагал, както и редица други ендемични видове палми и растения. Всички те са с гигантски размери.
3. Гмуркане – Дали в Морския парк или на който и да е от плажовете с коралови рифове, само с обикновен шнорхел или с акваланг и кислородни бутилки, гмуркането ще ви достави невероятно удоволствие.
Екзотични риби във всички цветове на дъгата ще плуват около вас. Аз лично се изхитрих да ги подмамвам с хляб, който те похапват с охота.
Добре е да имате фотоапарат за подводни снимки, защото за мен това вълнуващо преживяване остана само в паметта ми.
4. Пикник на плажа и разходка с лодка– организиран от местни жители, колкото по-натурално, толкова по-добре.
Това е една отлична възможност за общуване с хора, различни от персонала по хотели и заведения. Един ден на свободна комуникация с непредубедени хора, ще ви помогне да опознаете сейшелците, които са изключително общителни и позитивно настроени.
Любимата риба, която готвят тук е “red snapper”- голяма риба с розово месо. Приготвена на жар, директно на плажа , тя е адски вкусна.
5. Столицата Виктория – нищо особено, но нали е столица и единствен голям град на острова, трябва да се посети. Можете да си купите различни сувенири. Най-добре с Коко Де Мер.
6. Фауната на Сейшелите – Веднага щом “започне да се свечерява”, (което за Сейшелите не е точен израз. Тук слънцето залязва рязко между 6,30 и 7 и нещо вечерта си става напълно тъмно), из небето почват да летят плодоядни прилепи, не кръвопийци, но доста едри (по-големи от гълъб). Ако се зарибите да ги снимате, както стана с мен, ви чакат дни на дебнене, засичане и неуспешни опити за снимка.
7. “Такамака” ром – Ценител съм на рома. Навсякъде, където съм била, пробвам местния алкохол. Това е задължително за всеки пътешественик, според мен.
“Такамака” ром (само че жълтия , а не белия) е най-добрият ром, който съм пила някога.
Съвет : Вземете си кола под наем, за да се придвижвате свободно из всички кътчета на Махе. Има градски автобуси, но придвижването с тях е по-трудно, бавно и не достигат до всички точки на острова.
Автор: Марина Илиева
Снимки: Марина Илиева
5 Коментари
Tova e vulshebstvo!
Невероятна красота -райско място един приятен сън!!!!
tam i az sum bil i e mnogo xubavo tam si namerix i gajeto are daite oste takiva kartinki pls
Мястото е приказно, докоснато от боговете. Хората са много усмихнати и гостоприемни. Бях там 11 дни и си прекарах страхотно. Пожелавам на всеки да посети това място!
Сейшелите ми е любимото място. Ако имате възможност не се колебайте