Уникалният храм се намира на около 20 км от Кърджали, в скалистата местност Тангардък кая. Там са едни от най-големите комплекси на скални тракийски ниши в Източните Родопи.
Пещерата “Утроба” е открита и публикувана през април 2001 г. Посетителят се шокира, защото входът е оформен като вулва.
Навътре се развива пещера с дълбочина 22 м.
Учените доказаха, че първоначално кухината е била карстова и дълбока едва 16 м.
Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените на която непрекъснато се стича вода. Във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матката. Височината на дупката е 3 метра, а ширината – около 2.50 м, като вътре прониква достатъчно светлина.
Цялата пещера е оформена буквално като женски полов орган и отговаря напълно на описаните от известния траколог проф. Александър Фол пещери-утроби. За уникалното съоръжение от времето на траките проф. Николай Овчаров пише, че точно на обед през нарочно изсечен процеп на тавана във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода. Образува се идеално оформен слънчев фалос, който постепенно се увеличава и устремява към олтара-матка.
Но само през определено време на годината, когато слънцето се намира
ниско на север, той може да е достатъчно дълъг, за да оплоди символично утробата.
Според изчисленията това са месеците януари и февруари. В този храм се осъществявала кулминацията на орфическите вярвания. Според древните автори именно в такъв орфически храм на остров Самотраки посветените неженени мъже извършвали своите сексуални обреди с тракийските момичета. В околностите на пещерата-утроба извира река Перперешка, а Перперикон отстои на около 20 км по нейното течение.
Как да стигнем до пещерата Утробата?
Най лесно ще ви обясня, използвайки за изходен пункт град Кърджали.
От горната част на Кърджалийският пазар, поемаме по кривите улички и преминавайки през живописната циганска махала в края на града, поемаме по посока с.Енчец, Дъждовница и хижа Боровица.
Пътят е асфалтов, не е лош и спокойно се кара с каквато и да е кола. Подминаваме разклона за плаващите ресторанти и Главатарци, след центъра на Енчец и продължаваме по пътя нагоре през няколко села. На места се разкриват красиви гледки към долната и средна част на я.Кърджали.
След с.Дъждовница, на един от завоите се открива внушителна гледка към голяма скална група, отрупана с тракийски скални ниши.
Стигайки х.Боровица, можем да починем на чаша кафе,
чай или чаша бира и продължаваме още 2 км по пътя нагоре.
Стигаме табелата вдясно за началото на пътеката към пещерата,
оставяме колите и продължаваме по стръмната в началото пътека достигаща равно било, на което е първата беседка за отдих, преди същинското изкачване.
Следва стръмна виеща се пътека, която след 15-20 минути ни отвежда и до втората беседка. Там наистина имаме нужда от малко отдих преди последната част.
Вече по по-леката пътека стигаме до равен участък и пред нас на отсрещния склон се открива внушителната гледка на скален масив, в който се вижда и отворът на пещерата.
Следвайки вече хоризонталната пътека стигаме и до третата беседка, която е значително по-голяма, с маси и камина за барбекю.
Поемаме дъх, разглеждайки красотите на отсрещния склон и поемаме към пещерата по пътеката вляво.
Гледката от самата пещера е не по-малко красива, а ако сме там около обяд можем да изчакаме 12 или 13 часа / в зависимост от това в какво часово време сме :)))/, за де видим как слънчевият лъч от пролуката при входа, доближава дъното на пещерата.
Връщането вече е далеч по приятно, въпреки че по стръмното понякога спирачките на коленете малко не държат. :)
И още нещо…изкачването от пътя, до пещерата, в зависимост от възможностите ви е около 40 минути до 1 час.
ВАЖНО!!! Тръгвайки нагоре си носете вода, защото едва под пещерата има изворче, в което не винаги водата е кристално чиста!!!!
Ето как да стигнете до пещерата. Това е снимка от отсрещния бряг на язовира 8 на около 4-5 км, и със стрелки е обозначен пътят до горе.
Дано съм ви помогнал да стигнете до това красиво място приятели!
Вижте всички снимки във висока резолюция
Автор: Марк
Снимки: Марк (http://my-bg.hit.bg/)
8 Коментари
В Гърция има същата Утроба изсечена в камък в реални размери дълбока около 15см. на стар Римски път в близост до Струмски залив.
Поздрави за хубавото представяне .
Имам само една забележка . Река Перперешка , няма нищо общо с пещарата Утробата , реката минава покрай Перперикон и извира близо до Перперикон .
Моля да проучите и да си поправите грешката .
Поздрави
Здравейте!
Знае ли някой дали има предвидени празненства (събиране) по случай пролетното слънцестоене на 20ти Март при пещерата?
Мерси!
В НЕДЕЛЯ 25/04/2010 ХОДИХМЕ С КОМПАНИЯ ДО УТРОБАТА.
ТОЗИ ПЪТЕВОДИТЕЛ НИ ПОМОГНА МНОГО.ИЗКАЧВАНЕТО Е ТРУДНО.НО СИ ЗАСЛУЖАВА И СИ СТРУВА УСИЛИЯТА.НИКОЙ НЕ СЪЖАЛЯВАШЕ ,ЧЕ СЕ КАЧИХМЕ ДО ТАМ.ГЛЕДКАТА Е УНИКАЛНА И УСЕЩАНЕТО Е ВЕЛИКО.
АЗ СПЕЦИАЛНО ИМАМ САМО ЕДНА ПРЕПОРЪКА -СТЪЛБАТА КЪМ САМАТА ПЕЩЕРА ДА СЕ СМЕНИ И СЛОЖИ НЯКАКВА ПО-ОБЕЗОПАСЕНА.АЗ ЛИЧНО НЕ ПОСМЯХ ДА СЕ КАЧА НА НЕЯ.И НЕ МОЖАХ ДА ВЛЕЗНА В САМАТА ПЕЩЕРА.ВСИЧКО ДРУГО БЕШЕ СТРАХОТНО.
ДОРИ ВСИЧКИ ОТ КОМПАНИЯТА УСПЯХА ДА ВИДЯТ ВЛИЗАНЕТО НА ЛЪЧА СЛЪНЧЕВА СВЕТЛИНА В ПЕЩЕРАТА И СЕ УДИВЯВАХА НА НЕВЕРОЯТНА ГЛЕДКА.
ПРЕПОРЪЧВАМЕ ДА СЕ ХОДИ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА-КРАЯ НА АПРИЛ ИЛИ НАЧАЛОТО НА МАЙ МЕСЕЦ И В КРАЯ НА СЕПТЕМВРИ.АКО Е ГОРЕЩО ПРЕХОДА ЩЕ СЕ ОКАЖЕ ОЩЕ ПО-ТРУДЕН.
Преди няколко години идох да я разгледам пещерата. Най-трудната част беше самото изкачване по скалата, за да се стигне до входа на самата пещера. Нямаше стълба, а стълб на дърво, чиито клони служена за стъпала. Беше екстремно преживяване за нежната част на групата. От една от снимките се вижда дървена стълба на това място. Браво че са я направили, а също и за беседките.
Уникално място, наистина. Авторът се е постарал да ни упъти как да стигнем дотам, като е спестил емоциите. А усещането е невероятно.Това е едно от местата, на които се чувстваш частица от Великата Майка Природа. Какви ли тайни крие още Родопа планина, погалената…
Прекрасно представено!
Благодаря!
Надя
Браво не съм била там но ще се възползвам от упътванията Ви —-БЛАГОДАРЯ