Нос Калиакра е единственото място в България, от където може да се наблюдава залеза, сякаш над морето. Красотата на този природен феномен е запленяваща и може да съперничи на най-известните гледки по света.
Носът (простира се на 2 км навътре в морето) е обявен за археологически и природен резерват.
Червените варовикови скали се извисяват на 70 метра над водата и са приютили гнездата на корморани, а в подножието им не рядко може да се наблюдават делфини.
Останките на древна крепост, реставрирани и добре осветени, ми дават надежда, че и ние можем да използваме културните и исторически дадености, за да привличаме туристи, без да обезобразяваме природата.
На носа се намират музей, паметник посветен на легендата за 40-те девойки сплели косите си и хвърлили се в морето, за да се спасят от османските поробители, метеорологична станция и параклис.
Разбира се, не може да минем без ресторант, но той е направен с вкус и се вписва приятно в обстановката.
Вечер, това е едно от местата, на които човек осъзнава колко е слаб пред мощта на морето, невеж пред мъдростта на природата и беззащитен под гаснещите лъчи на слънцето. Илюзията за властта на човека над Света изчезва с настъпването на тъмнината.
Автор: Марина Илиева
2 Коментари
Във морето е по добре, но и много по скъпо. Ветрогенераторите на територията на България само вредят. През нашата територия минават много важни пътища на прелетните птици като,, вия поинтика.,, Освен това от шумът им животните бягат от места с перките. А в североизточна България(каварна, калиакра и за вбъдеще в Шабла) полето направо море от убйици. Ад. И точно до нос калиакра, който е най-важен за прелетните видове го осеяха с такива. Въобще не са екологични а само унищожават. Понякога при преминаване на пасаж пъдпадъци и се удари в бърз ветрогенератор ,в тъмното- после доли 200 500 жертви. Повече пъдпадъзи убиват от ловците
Колко е цената на входа на Калиакра?