Фабриката за порцелан в Майсен – Германия
Втората част от разказа ни запознава с музея на порцелана и с производството на изделия от порцелан в град Майсен (Meissen).
Това е средновековен саксонски град, разположен в южната част на източна Германия. Намира се на тридесет километра северозападно от Дрезден. Градът е център на богат винопроизводителен регион и е разположен от двете страни на река Елба (Elbe). Населението му е само 30 хиляди жители.
Първата в Европа фабрика за производство на порцелан е създадена в Майсен през 1710 година. В продължение на столетия майсенският порцелан е символ на високо качество и изящество. Фабриката за производство на порцелан (Porzellan Manufaktur) с музея към нея е разположена на 1 километър от централната част на града. Входната такса за разглеждане на музея и на работните места за показване на производствените процеси е 10 евро (цена от 2006 год).
Както във фабриката за кристал в Уотъфорд, така и тук разглеждането започва с прожектиране на филм, който разказва за историята на порцелана и на производството му. След това се минава през 4 демонстрационни зали, където се показват в последователен ред производствените процеси. Накрая туристите разглеждат самостоятелно музея със стотици експонати.
Разнообразието на музейните експонати от порцелан е впечатляващо:
Разглеждането на произведенията от порцелан доставя истинско удоволствие:
Убеждаваш се, че творческото въображение на майсторите на порцелана
е безгранично.
Ако в Уотъфорд запознаването с производството на кристал става в самите цехове на фабриката, то в Майсен туристите нямат достъп до производствените халета.
Демонстрациите на производството на изделията от порцелан се извършват последователно в 4 малки зали, които имат вид на занаятчийски работилници. В тях се показват различните етапи от процеса на създаване на порцелановите произведения.
Разглеждането на музея и фабриката за порцелан завършва в магазина за сувенири, разположен до тях. Там изборът е богат и се предлага по нещо „за всеки джоб”. Малките порцеланови напръстници струват по 5 евро, има порцеланови чинии и чаши от по 100 евро, но истински красивите произведения от порцелан струват между 300 и 3000 евро.
В магазина за сувенири човек може да си избира от малки порцеланови фигури до разкошни сервизи от изящен порцелан.
Запознаването с музея и фабриката за порцелан ми доставиха неописуемо удоволствие. Но разглеждането на самия град Майсен е също приятно изживяване. Средновековният му квартал Албрехтсбург (Albrechtsburg) се издига на висок хълм над река Елба. Там се намират бившия херцогски дворец и великолепната майсенска катедрала. В ниската част на стария град може да се види реставрираната сграда на общината (Rathaus), построена през 1472 година. Също през 15-ти век е построена и църквата Фрауенкирхе (Frauenkirche). Църковната кула разполага с порцеланов звънец с чукчета, който се задвижва от клавиатура и бие на всеки четвърт час. Емблемата на град Майсен представлява два пресечени меча.
Сега нека да се разходим по улиците и площадчетата на Майсен:
След Майсен продължих разглеждането на източна Германия, като й отделих шест дни. Това ми беше за „загрявка” преди да предприема четриседмичната обиколка на Скандинавските страни – Норвегия, Швеция, Финландия и Дания.
Германия, август 2006 година
Автор: Валентин Дрехарски
Снимки: Валентин Дрехарски