Фабриката за порцелан в Майсен – Германия
Втората част от разказа ни запознава с музея на порцелана и с производството на изделия от порцелан в град Майсен (Meissen).
Това е средновековен саксонски град, разположен в южната част на източна Германия. Намира се на тридесет километра северозападно от Дрезден. Градът е център на богат винопроизводителен регион и е разположен от двете страни на река Елба (Elbe). Населението му е само 30 хиляди жители.
Първата в Европа фабрика за производство на порцелан е създадена в Майсен през 1710 година. В продължение на столетия майсенският порцелан е символ на високо качество и изящество. Фабриката за производство на порцелан (Porzellan Manufaktur) с музея към нея е разположена на 1 километър от централната част на града. Входната такса за разглеждане на музея и на работните места за показване на производствените процеси е 10 евро (цена от 2006 год).
Както във фабриката за кристал в Уотъфорд, така и тук разглеждането започва с прожектиране на филм, който разказва за историята на порцелана и на производството му. След това се минава през 4 демонстрационни зали, където се показват в последователен ред производствените процеси. Накрая туристите разглеждат самостоятелно музея със стотици експонати.
Разнообразието на музейните експонати от порцелан е впечатляващо:
Разглеждането на произведенията от порцелан доставя истинско удоволствие:
Убеждаваш се, че творческото въображение на майсторите на порцелана
е безгранично.
Ако в Уотъфорд запознаването с производството на кристал става в самите цехове на фабриката, то в Майсен туристите нямат достъп до производствените халета.
Демонстрациите на производството на изделията от порцелан се извършват последователно в 4 малки зали, които имат вид на занаятчийски работилници. В тях се показват различните етапи от процеса на създаване на порцелановите произведения.
Първо се оформят заготовките от каолинова смес. Този процес наподобява грънчарското производство.
Във втората работна зала се правят фигурите върху изделията от порцелан.
Накрая, на четвъртото работно място, произведенията от порцелан добиват завършен вид.
Разглеждането на музея и фабриката за порцелан завършва в магазина за сувенири, разположен до тях. Там изборът е богат и се предлага по нещо „за всеки джоб”. Малките порцеланови напръстници струват по 5 евро, има порцеланови чинии и чаши от по 100 евро, но истински красивите произведения от порцелан струват между 300 и 3000 евро.
В магазина за сувенири човек може да си избира от малки порцеланови фигури до разкошни сервизи от изящен порцелан.
Някой би могъл и да завижда на аристократите, които са се хранили на така подредени маси. Всичко се е сервирало в съдове от майсенски порцелан.
Запознаването с музея и фабриката за порцелан ми доставиха неописуемо удоволствие. Но разглеждането на самия град Майсен е също приятно изживяване. Средновековният му квартал Албрехтсбург (Albrechtsburg) се издига на висок хълм над река Елба. Там се намират бившия херцогски дворец и великолепната майсенска катедрала. В ниската част на стария град може да се види реставрираната сграда на общината (Rathaus), построена през 1472 година. Също през 15-ти век е построена и църквата Фрауенкирхе (Frauenkirche). Църковната кула разполага с порцеланов звънец с чукчета, който се задвижва от клавиатура и бие на всеки четвърт час. Емблемата на град Майсен представлява два пресечени меча.
Централният площад Маркт (Markt) с църквата Фрауенкирхе (Frauenkirche) и часовниковата кула
Сега нека да се разходим по улиците и площадчетата на Майсен:
След Майсен продължих разглеждането на източна Германия, като й отделих шест дни. Това ми беше за „загрявка” преди да предприема четриседмичната обиколка на Скандинавските страни – Норвегия, Швеция, Финландия и Дания.
Германия, август 2006 година
Автор: Валентин Дрехарски
Снимки: Валентин Дрехарски