Единственият мотив да посетя Тирана бе “Кога друг път, ще ида в Албания?”
И така. Намирахме се в Македония, в Охрид- доста близо до Албания.
Екскурзоводът ни убеди, че Албания много ще ни изненада и горещо препоръчва еднодневната екскурзия до там. Навихме се, без много колебания.
Страната наистина доста се различаваше от представите ми.
Албанците в Албания са съвсем различни от косоварите, които живеят в Македония.
1. Албанците са в мнозинството си атеисти.
Това е резултат на дългогодишното комунистическо управление на Енвер Ходжа.
Малко хора знаят, че комунистическият диктатор държи Албания в почти пълна изолация от света. Първоначалните приятелски отношения със СССР и Китай, постепенно замират. Албания по времето на Енвер Ходжа се движи на принципа “по-светец от папата”. Страната напуска дори Варшавския договор, поради идеологически съображения. Аз останах с впечатлението, че Албания през 70-те е била толкова изолирана и крайна в политиката си, колкото Северна Корея сега.
2. В Албания има над 700 000 бункера.
Плановете на Енвер Ходжа са били в бункерите да има място за цялото население на Албания.
3. Пингвини в Тирана няма.
Хората по улиците на Тирана не са забулени с шалове и навлечени в бозави шлифери. Облеклото и прическите на албанците са съвременни и модерни. Късите поли и токове са напълно обичайна гледка.
4. Шиптъри означава орли. Оттам, Република Шиперия – “Земя на орлите”.
Единствената асоциация с орли са безкрайните чукари и пущинак, през които преминахме по пътя от Охрид до Тирана.
5. Албанците са потомствени гастърбайтери.
От векове насам, основният поминък е гурбетчийството.
6. Късметът на Тирана – кметът Еди Рама.
Каварна си има кметъла Цонко, а Тирана – художника Еди Рама.
Представете си Тирана като Люлин или Младост, Надежда или който и да е панелно-бетонен софийски комплекс. Само, че кметът е решил да оцвети града. Всяка фасада, всеки блок е преобразен в платно на картина.
7. В Тирана няма много забележителности.
Най-важното е съсредоточено на основния площад с паметника на Скендербег, операта, националния музей и една джамия. Площадът беше в ремонт, а в близост се строеше църква със забележителни размери.
8. Най-доброто място, от което можете да огледате града е от въртящото се кафене на кулата в центъра.
9. На връщане от Тирана, спряхме за малко на крайбрежието при Дурас.
Блак. Застроено, тясно и мръсно.
10. Албанците са “безсмъртни”.
Най-впечатляващото в Албания е движението по пътищата. Преди време, когато писах за Истанбул, споменах, че движението там е изпълнено с адреналин. Е, това беше преди да ида в Албания.
Повечето хора свързват Албания с мерцедесите. Вярно е, че повечето коли са с тази марка. Обяснението е, че във всяко село и паланка има сервиз за мерцедес, докато сервизите за други коли са рядкост. Затова повечето хора предпочитат мерцедеси.
Освен мерцедеси, навсякъде има автомивки. Почистването на колата се е превърнало в национален ритуал за албанците.
Защо движението в Албания е толкова безумно?
Обяснението е много просто. По времето на комунизма, докато управлява Енвер Ходжа, хората не са можели да имат собствени коли. След падането на комунизма, за период от няколко години, в страната не е имало правилник за движение по пътищата, шофьорски книжки и ограничения на скоростта. Всеки, който е можел да се докопа до кола (най-често крадена), независимо от възрастта е можел да кара.
Оградени на джигити, които преминаваха напряко през кръговото, на червено, в насрешното и тн, пътниците в автобуса, горещо благодарихме на нашия шофьор, който демонстрира нерви от желязо и реакции на пилот от формула 1.
Автор: Марина Илиева
Снимки: Марина Илиева
6 Коментари
Благодаря, Марина!
Г-н Гергов, а какво ще кажете за австрийците, които доста масово си заключват собствените момиченца в мазетата , изнасилват ги в продължение на десетилетия и …т.н., явно сте някакъв мн. голям познавач на националностите….
Браво! Чувала съм и от други познати, били в Албания, подобни отзиви, но заедно със снимките статията Ви е чудесна! И на мен ми се искаше да видя повече снимки от цветна Тирана, но пък нали има интернет.
Прекрасна статия, много добре е хванат духът на страната. За съжаление липсва албанският юг, който е още по-прекрасен, но да пожелаем на автора пътешествие и дотам:)
На г-н Атанас Гергов (долния коментар) бих казал, че е глупаво да се коментира, когато не е бил там. Аз само за година ходих 3 пъти в Албания и мога да го уверя, че нищо, ама нищо от написанато от него не е истина. Но по-добре да му пожелая и той да има късмета да види тази очарователна страна.
Но там има и запазени паметници от античността, не ви ли ги показааха?
Prosto iskam da spodelq,4e avtora e bil dori i blagosklonen v golqma 4ast ot statiqta.Az ne sum hodil i nebih oti6al dori sre6tu zapla6tane,no puk sum imal i produljavam da imam kontakt s mnogo albanci.Ta stiga s oficialnostite……po tup,gaden,prost i nai-ve4e mrusen v mislite si narod ne sum sre6tal.Albaneca e glupav,no tova koeto trqbva da priznaq 100 puti po-hitur ot nas–vsu6tnost te taka sa i ocelqli s hitrost(edna tipi4no ciganska 4erta).Edin narod bez nravstveni ostoi,bez cennostna sistema.Te sa imitatorite na balkanite-v stranata, v koqto jiveq te sa tolkova sme6ni v jalkite si opiti da prili4at na mestnoto naselenie.Ami moga da kaja o6te mnogo,no neka bude drug put.Prosto vinagi imaite edno naum,kogato se zaburkvate s albanec.Suvsem skoro tyk edin albanski izrod iznasili,ybi i izhvurli v kladenec malko bulgarsko momi4ence………nqmam dumi………………………………!?!?!?!?!?!!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Браво, Марина. Страхотна статия се е получила. Снимките са чудесни и реалистични. Само “Цветовете на Тирана” нещо се губят :-)