Спомням си лятото, когато от огромната домашна библиотека на калеко ми Драго взех романите на Джон Стайнбек “На изток от рая” и “Улица Консервна”, удоволствието и размислите, които предизвикаха в мен тези книги, които не попадаха в списъка на задължителните прочитни книги през лятната ваканция. И преди всичко онова «Ти можеш», което се превърна в моe верую и продължава да бъде пътеводна звезда.
В онова далечно лято, както и във всяко друго, неизменно вълнение предизвикваше почивката на море, най-често в красивия тогава курорт Дружба (сега Св.Св. Константин и Елена). Но нито тогава, нито последното лято, прекарано отново в района на Варна, нито пък мотивирана от кампанията “Голямото четене” да препрочета отново Стайнбек, не съм подозирала, че ще имам възможността да се потопя в Долината на Салинас и да живея макар и за месец на около миля от Cannery Row (улица “Консервна“) и само приказния парк и красивите дюни ще ме делят от финия пясък, в който се разстилат вълните на Тихия океан.
Невероятно живописно, все още изумяващо ме с палитрата от цветове, подредено и чисто място, което ще Ви представя в няколко части.
И първата е за долината на изток от рая – Долината на Салинас.
Поле с артишок при изгрев слънце.
Из Долината на Салинас.
Църква, кацнала на хълм край шосето.
Салинас, къщата на Джон Стайнбек, понастоящем ресторант-галерия.
Марина, залива Монтерей и неговата над 100 км плажна ивица и резерват с дюни.
***
След като видяхме Долината на Салинас на изток от рая, да погледнем на запад.
На запад, докъдето ти видят очите, е необятната шир на Pacific Ocean или както си го знаем Тихия океан.
Наблюдавах го тих, кротко плискащ вълните си в ситния пясък; видях го бурен застигащ скалистия бряг, усетих го под себе си стихиен, плаваща във водите му.
На запад разходката започва отново с познатите от романите на Стайнбек места – Cannery Row (улица «Консервна») и Old Fisherman’s Wharf (Старото китоловно пристанище).
В самото начало на улица «Консервна» се намира Monterey Bay Aquarium – един от най-големите е най-богатите на морски обитатели аквариум и научна база в САЩ, прекрасно образователно място, което сякаш те потапя в света на океана и неговите обитатели.
Изглед на Monterey Bay Aquarium откъм океана.
Гледка от терасите на Аквариума към залива Монтерей.
Рибите сардини плуват, като следват кръглата форма на аквариума.
Една от атракциите с образователна цел е храненето на малките акули, което се извършва от биолог в леководолазен костюм, снабден с микрофон. Пред самия аквариум са насядали деца (запис на видео, няма снимки) и чрез друг биолог в ролята на водещ се осъществява комуникацията, децата задават най-различни въпроси за живота и поведението на рибите, а биологът отговаря от вътрешността на аквариума.
Подобна атракция е почистването на вътрешната страна на стъклата на голените аквариуми от леководолази.
Големият групер стои неподвижно зад стената, като подава само главата си. Успях да го снимам едва на втория ден в който посетих аквариума, след половинчасово дебнене рибата се смили над мен и се показа почти цялата.
В дъното пингвинът мъти, вижда се яйцето под него.
Видрите са особено активни и забавни. Част от ежедневните атракции на Аквариума е храненето им, по време на което биолози разказват за поведението им и за голямата популация от видри, свободно живеещи в залива Монтерей.
Част от образователната програма на Аквариума са тези водни пространства, в които могат да се пипнат различни морски звезди, морски краставици, морски таралежи, раци, корали и други обитатели и отново биолози представят отделните видове.
Аквариумът в Монтерей не е просто място за разходка и разглеждане на експозиции, той има чудесни образователни програми под формата на игри, атракции и беседи, разполага с два киносалона с програма през целия ден и с по-малки екрани, на които има заредени кратки научно-популярни филмчета за по-интересните обитатели на Аквариума, като този на долната снимка – Гигантския октопод, който често е скрит зад камъните или стените на аквариума си и не може да се види от посетителите.
Успях да снимам главата на Гигантския октопод при едно от посещенията ми в Аквариума.
Аквариумът на Монтерей притежава една от най-големите експозиции на медузи – невероятен пулсиращ танц от форми, цветове, светлина и нежна музика, който не може да се пресъздаде чрез фотосите.
Експозицията от морски кончета е друга голяма гордост на Аквариума в Монтерей.
Указателната табела в началото на улица “Консервна” пред сградата на Аквариума.
Надписите напомнят за някогашните консервни фабрики.
Прекосяваме улица «Консервна» с малките китни магазини, кокетните кафенета и големите табели на някогашните консервни фабрики и се спускаме по крайбрежната алея към пристанището и по-специално към Старото китоловно пристанище, от което с малкия кораб за разходки Princess Monterey ще се понесем в този ветровит ден покрай бреговете на Monterey Peninsula, за да достигнем началото на Monterey Canyon – най-обширният и най-дълбокият подводен каньон по крайбрежието на Северна Америка (с дълбочина достигаща 2900 м и големина почти колкото Grand Canyon), в очакване да зърнем на повърхността на водата големите му обитатели – Сив кит (Eschrichtius robustus) и Гърбат кит (Megaptera novaeangliae), преди да мигрират към бреговете на Alaska.
Старото китоловно пристанище.
Много любима снимка.
Корабчето, с което плавахме.
Морските лъвове лежат на групи върху талпите на кейовете.
Изпращат ни с плясък във водата тюлени, морски видри и най-различни морски птици.
Цветовете на океана в силно ветровито време.
Излегналите се тюлени и множество корморани ни посрещат на входа на пристанището.
В пристанището на Монтерей живеят постоянно големи популации от семейство Ушат тюлен – Zalophus californianus (Калифорнийски морски лъв), Eumetopias jubatus, Steller sea lion, известен още като Северен морски лъв) и Callorhinus ursinus, Northern Fur Seal (Северна морска котка), както и от семейство Същински тюлени – Phoca vitulina, известен като Harbor seal (Обикновен тюлен) и Mirounga leonina, известен като Northen Elephant Seal (Морски слон).
Разглеждайки снимките и записите от камерата, с разочарование установихме липсата на ясно заснети големи морски обитатели и макар да снимахме с 2 любителски камери, нито една от тях не е документирала животните на повърхността поради голямото вълнение и сравнително ниската разделителна способност на техниката ни.
Но те бяха там. Излизаха да поемат въздух за секунди и бързо се гмуркаха към дълбините. Имахме късмет да видим групи сиви и гърбати китове, като един от сивите китове излезе на повърхността на около 50м от корабчето ни, както и още един рядък представител на морската шир, застрашен вид птица – Черен албатрос (Thalassarche melanophrys).
Моят малък досег с Океана. Преживяване, което ще остане незабравимо.
Очаквайте скоро продълженията: На север и юг от рая, Лас Вегас и Гранд Каньон…
Автор: Цвета Георгиева Блогът на Цвета
Снимки: Цвета Георгиева
5 Коментари
Благодаря Ви, че споделихте своите мнения и впечатления, за милите думи и позитивната нагласа. Надявам се, следващите части също да Ви допаднат. С поздрав, Цвета
Желая ти да посетиш още много такива места и да ги споделиш с нас.
Прекрасен пътепис! Благородно завиждам за пътешествието. Стайнбек е любим и за мен!
Моля да ми помогнете за контакт с Цвета. Искам да направя интервю с нея за програма “Хоризонт” по БНР. Скайп – zoraneykova фейсбук – Zora Neykova. Благодаря!
Поздравления за пътеписа! Аз също много обичам “Тортила Флет”, “Улица Консервна” и “Благодатният четвъртък” и вие ме подсещате, че скоро не съм ги препрочитала. Особено ми харесват снимките от аквариума. Предполагам, че сте любител фотограф и това още повече повишава стойността им. Желая ви успех!