Истанбул е най-големият град в Турция. Официално тук живеят над 12 милиона души. Градът е пренаселен и разноцветната тълпа те повлича веднага щом стъпиш на улицата.
Първият сблъсък с Истанбул е шокиращ. Предварително познати ни бяха предупредили, че да се шофира в града е преживяване изпълнено с адреналин. Нооо, никое предупреждение не може да се сравни с действителността. Докато стигнем до хотела с колата отслабнахме с по 1-2 кила. Мигачи тук никой не използва. Преди маневра се бибитка с клаксон или маха с ръце. Често доброволци регулират движението по кръстовищата. Изобщо не препоръчвам да се влиза в града с кола.
След като се отърси от първоначалния стрес на винаги забързаното движение по улиците, човек се заплесва по забележителностите на града, събрали историята на няколко империи – Византийската, Римската и Османската.
1. Света София – Една от най-големите църкви в Света в продължение на векове, Света София е построена върху руините на стара църква , през 532 г. от Юстиниян I. След завладяването на града от турците, през 1453 г. е превърната в джамия. Построени са четири минарета и са заличени иконописите във вътрешността й (според исляма в храмовете не може да има образи на хора).
През 1934 г. Кемал Ататюрк (Бащата на турците) взема мъдрото решение да обяви Света София за музей, който е посещаван от милиони туристи годишно. Разкрити са някои от християнските иконописи, но са запазени и ислямските надписи.
Тук е мястото да вметна, че Ататюрк е икона за турците и не без основание. Според мен, той е измъкнал народа си от тъмните векове и ги е вкарал в цивилизацията. Горе долу всичко хубаво в Турция е свързано с неговото име.
2. Джамията “Султан Ахмед” (Синята джамия)–
Нарича се Синя, заради цвета на порцелановите плочки, с които е украсена. Построена е в началото на 17 век по поръчение на султан Ахмед I. Джамията има 6 минарета, като основната цел е била да надмине по размери и красота Света София.
Тя наистина е огромна. Височината на купола й е над 40 метра. Всеки може да влезе да я разгледа (включително жени), но основното и предназначение е провеждането на молитвени церемонии.
3. Площадът “Хиподрум” – Намира се пред Синята джамия. По времето на Константин I мястото се е използвало за надбягвания с коне, откъдето идва и името му. Тук са поставени Египетският обелиск, Змиевидната колона, Колоната на Константин и Фонтанът на Вилхелм ІІ.
Египетският обелиск е най-древният паметник в Истанбул. Обелискът е пренесен през 390г. от Египетския храм на Аполон.
Змийската колона в Истанбул е другата древна колона на Хиподрума. През 326 г. е пренесена по заповед на император Константин Велики от храм в Делфи. Изработена е в чест на победата на гърците над персите. Според преданията, трите преплетени змии са направени от щитовете на персийските войници загинали в битката с гърците.
Фонтанът на Вилхелм ІІ (1898 г.) е изпратен като подарък на Истанбул от немския император, с благодарности за гостоприемството на хората.
4. Топкапъ– Резиденция на Османските султани в продължение на 400 години до 1853 г., когато тогавашният султан се премества в двореца Долмабахче – построен в европейски стил. Топкапъ сега е музей, в който се съхраняват богати колекции скъпоценности, заграбени или получени като подаръци през вековете.
Сараят се състои от много сгради и е разделен на 4 двора, до които аристократите от йерархията са имали различни нива на достъп. Интересно е да се разгледа харемът на сарая, където някои от вътрешните стени са стъклени или като решетки :).
Работно време:
– всеки ден от 9:00-17:00
– Вторник – не работи
5. Босфора– Разходка с корабче е задължителна за всеки посетил Истанбул. Корабчето преминава покрай двореца Долмабахче, луксозни къщи, резиденции и хотели, разположени по продължение на Босфора.
Мостът “Ататюрк” свързва Европа с Азия.
6. Археологическият музей на Истанбул. – Съдържа богати колекции предмети на изкуството, египетски артефакти, гръцки статуи, облекло на султаните, турски фаянс, които показват че Османската империя не е броила мухи, когато е завладявала държави, а е грабила с вкус.
Музеят има парк с кафета, където може да се отдъхне приятно.
Работно време:
– всеки ден от 8:30-17:00
– Понеделник – не работи
7. Капалъ чарши – Най-големият покрит пазар в Турция. Стълпотворението тук е голямо. Отвсякъде ви гонят търговци и предлагат стоки.
Заслужава си да се разгледа главно заради покритите алеи и огромното количество златарски магазини. Казаха ни, че дневно на Капалъ чарши се излагат над 3 тона злато.
Работно време:
– всеки ден от 8:30-19:00
8. Желязната църква Свети Стефан – Православна българска църква, построена в края на 19 век.
9. Дворецът Долмабахче– Построен е в средата на 19 век по поръчение на Султан Абдул Меджит в европейски стил, с ориенталска пищност в интериора.
Изключително луксозен и модерен за времето си, дворецът има богата сбирка от кристали, кристално стълбище, пищен полилей, централно отопление, асансьор и разбира се много златна декорация.
10. Разходка из улиците на Истанбул– За да се усети атмосферата на града, трябва да се ходи пеша. Истанбул е космополитен град, разнороден и пъстър по ориенталски. Вечер в малко ресторантче далече от оживения център, с евтина бира, наргилета и самобитен музикант с китара, оставя приятни спомени.
Между другото турците не слушат маанета и бързи кючеци. Тяхната музика е лирична и тъжна. 90% от песните са балади за любовта.
Хората са мили, любезни и услужливи. Имат туристическа полиция, която е готова да помогне и за най-елементарен проблем. Много държат на туризма и правят всичко възможно посетителите да останат доволни.
Други забележителности в Истанбул са джамията Султание, Принцовите острови, водохранилищата на града, мостът Галата, пазарът за подправки.
Автор: Марина Илиева
Вижте всички снимки във висока резолюция
10 Коментари
от миналата година функционира още нещо много интересно в Истанбул-аквариумът с подводен тунел,които е един от най-големите в Европа.изумително място,рай за малки и големи.В същата сграда-форум Истанбул отскоро се помещава и единствен по рода си леден дворец,където облечен като ескимос можеш да се наслаждаваш на невероятни скулптори от лед.
Истанбул е като магия,винаги има по нещо ново и интересно и не можеш да се наситиш на този град!
vsichko e tolkova zabelejitelno i krasivo…..
Предстои ми пътуване в истанбул.Как мога да посетя тези забележителности за един ден при положение,че отивам за първи път и съм без екскурзовод?
naistina ima kakvo da se vidi mnogo kulturni pametnitsi krasoti i priroda no pohvala za tova moje bi ima kmeta na grada i rakovodstvoto
istanbul e nay velikiyat grad v sveta prosto tryabva da se vidi iatanbul e edna istinska mechta nyama po krasiv i po istoricheski grad ot istanbul i ne e vijmojno da posetish i da ne se vlyubish v istanbul
УТРЕ ЗАМИНАВАМ ЗА ПОВЕЧЕ ОТ 20-ТИ ПЪТ ЗА ИСТАНБУЛ ,ЗАЩОТО НЯМА ПО ЗАРЕЖДАЩ И ВПЕЧАТЛЯВАЩ ГРАД .АКО НЕ СИ ХОДИЛ ОТИДИ.ФИРМАТА С КОЯТО ХОДЯ Е ШАНС 95 С ЕДНА СТРАХОТНА СОБСТВЕНИЧКА И ЕКСКУРЗОВОДКА НИНА БОЙЧЕВА
Истанбул ми е любим град. Това е градът с много забележителности, всички до една красиви. Винаги когато имам възможност пътувам до Истанбул за да се запозная с историята на различна страна.Определно си заслужава да се посети.
Уникален , изумителен град! Не на празно в една от статийте в началото на годината е обявен за най-красивото и колоритно място в Европа………………………!!! Много напред са турците , много, браво , похвално. Срещу тях да тичаме няма да можем да ги настигнем!!!Дай Боже един ден да имам възможността да видя тази прелест в действителност, да направя снимки от собствената си камера!!! Дано
Много е красиво.Винаги съм искала да посетя тази държава.Имат с какво да се похвалят турците.
hubavo e,no na jivo e o6te po-hubavi. zaslujavasi da poseti6 tova mqsto